Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Tolu

Nadine Ibrahim

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: Tolu Reżyseria: Nadine Ibrahim Kraj produkcji: Nigeria Rok produkcji: 2017 Czas trwania: 12 Kategoria wiekowa: 11+

Rodzina

Motywacją głównej bohaterki filmu jest chęć pomocy rodzinie, która znajduje się w trudnej sytuacji. To typowy przykład dziecka lub nastolatka, które chce wziąć na siebie odpowiedzialność za dobro domu, w którym się wychowuje. Dążenie to jest na tyle silne, że Tolu podejmie się niespotykanych i niebezpiecznych działań.

Normy społeczne – role kobiet i mężczyzn

W przedstawionej w filmie rybackiej miejscowości w Nigerii podział ról społecznych jest ściśle określony: mężczyźni wypływają, aby łowić ryby, a zadaniem kobiet jest ich sprzedawanie na targowisku. Bohaterka postanowi złamać panujący porządek. Jej historię można odnieść do wszystkich grup społecznych, które podejmują trud udowodnienia swojej wartości na przekór obowiązującym tradycjom czy przekonaniom.

Magia

Wizyta i pomoc tajemniczej postaci jest filmowym środkiem pokazania wewnętrznego głosu bohaterki. Większość widzów może odnieść tę sytuację do swoich doświadczeń. Być może niektórzy są w stanie zidentyfikować głos, który pojawia się w ich głowie, gdy są w trudnym momencie albo muszą podjąć ważną decyzję. Mogą być to osoby znajome i nieznajome, realne, żyjące, już nieżyjące lub całkiem wyobrażone.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: