Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Prezent

Jackson Smith

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: The Chocolate Soldier Reżyseria: Jackson Smith Scenariusz: Jackson Smith, Ryan Stratton Kraj produkcji: USA Rok produkcji: 2017 Czas trwania: 12 Kategoria wiekowa: 9+

Druga wojna światowa

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, w czasie drugiej wojny światowej, jednak przedstawioną historię widzimy z nietypowej perspektywy. Główną bohaterką jest młoda Niemka, której rodzina – cywile niemieccy niezaangażowani w konflikt – pokazani są jako ludzie, których dotyka piekło wojny toczącej się dookoła. Z ich perspektywy to amerykańscy żołnierze stacjonujący niedaleko są zagrożeniem.

Uprzedzenia

Uprzedzenia pokazane w filmie względem narodowości bohaterów widzimy w niezwykle ekstremalnych okolicznościach. Są one bowiem uzasadnione konfliktem światowym i trwającymi działaniami wojennymi, których straszliwą brutalność znamy z kart historii. Mimo to bohaterom udaje się dostrzec w sobie nawzajem przede wszystkim ludzi i nawiązać porozumienie.

Historia prawdziwa

Odwrócona perspektywa nie jest jedynym czynnikiem, dzięki któremu “Prezent” jest tak zaskakującym filmem. Jest on bowiem oparty na prawdziwej historii Marii Rogalski i Corneliusa O’Sullivana, którym udało się przeżyć wojnę i spotkać po wielu latach. Szczegóły tej historii zostały przedstawione w napisach końcowych filmu.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: