Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Podarunek

Jose Antonio Moreno

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: El Regalo Reżyseria: Jose Antonio Moreno Scenariusz: Natalia Rios Kraj produkcji: Hiszpania Rok produkcji: 2013 Czas trwania: 15 Kategoria wiekowa: 6+

Dzień ojca

Punktem wyjścia dla fabuły jest wybór prezentów na Dzień Ojca (w Polsce obchodzimy to święto 23 czerwca). Bohaterowie rozmawiają, przedstawiając różne pomysły. Porównują zarówno swoją wiedzę na temat tego, co ich ojcowie lubią, jak i ilość pieniędzy, które mogą przeznaczyć na prezent.

Bezdomność

Punktem zwrotnym filmu jest spotkanie głównego bohatera z bezdomnym mężczyzną i rozmowa, którą prowadzą. Chociaż rozmowy z nieznajomymi mogą stanowić realne zagrożenie, ważne jest też, aby nie utożsamiać każdej osoby w potrzebie z niebezpieczeństwem. Włóczęga przedstawiony w filmie “Podarunek” pozwala nam zaobserwować współczucie i chęć pomocy u głównego bohatera, jak również nadaje kontrastową perspektywę dla wątku znaczenia dóbr materialnych i niematerialnych wartości.

Różnice społeczne i wartości

Głównym motywem w filmie jest zderzenie wartości niematerialnych z materialnymi (drogimi prezentami na Dzień Ojca). Różnice społeczne widoczne są nie tylko pomiędzy dziecięcymi bohaterami, ale silnie zaznaczone również w osobie pojawiającego się w filmie bezdomnego mężczyzny. Analiza postaw bohaterów zderzonych z dawaniem i tym, co ono symbolizuje – wiedzie nas do dyskusji o wyznawanych wartościach.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: