Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Urodziny Anny

Shari Sabel Strandmark

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: Ana Cumple 14 Reżyseria: Shari Sabel Strandmark Scenariusz: Nahuel Vazquez Kraj produkcji: Szwecja/Gwatemala Rok produkcji: 2013 Czas trwania: 20 Kategoria wiekowa: 15+

Plany na przyszłość

Jednym z najważniejszych aspektów dorastania są wyobrażenia o przyszłości: ambicje naukowe, sportowe, czy artystyczne oraz wizje swojego miejsca w świecie dorosłych. Tytułowa Anna planuje dalszą naukę, marzy o uniwersytecie. Jej czternaste urodziny symbolizują moment wejścia w dorosłość, możliwość decydowania o sobie. Tym trudniej jest jej zaakceptować swoją nową rolę.

Wczesne małżeństwa

Najważniejszym i najtrudniejszym tematem filmu jest praktyka wydawania za mąż bardzo młodych dziewcząt, w tym wypadku czternastolatki pochodzącej z Gwatemali. Taki los dotyka dziewcząt do dzisiaj w wielu krajach na świecie, podobnie jak aranżowanie małżeństw przez rodziny. Widzowie z polskiego (i w dużej części zachodniego) kręgu kulturowego inaczej postrzegają instytucję małżeństwa. Tymczasem jest to realna codzienność rówieśników głównej bohaterki.

Status społeczny

Powody, dla których główna bohaterka znajduje się w swojej sytuacji, są przede wszystkim ekonomiczne. Anna chciałaby zostać lekarzem, chociaż wie, że rodziców stać tylko na edukację jej brata. Oddanie córki pod dach innemu mężczyźnie nie wynika ze złej woli jej rodziców, jest dla nich czymś koniecznym i usankcjonowanym kulturowo. Nie zmienia to faktu, że Anna nie ma możliwości decydowania o swoim losie, a małżeństwo w tak wczesnym wieku bywa realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dziewczynek na całym świecie.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: