11+

Dostęp tylko dla osób z Polski.

  • Tytuł oryginalny:Za vogalom
  • Reżyseria:Martin Turk
  • Scenariusz: Martin Turk
  • Kraj produkcji: Słowenia
  • Rok produkcji: 2021
  • Czas trwania: 12 min
  • Dostępny do: 14.08.2025 r.

Dwunastoletni Nejc jest świadkiem, jak dwóch nastolatków znęca się nad Timim, chłopakiem z sąsiedztwa. Zaprzyjaźnia się z nim i gdy dochodzi do kolejnego ataku, staje w jego obronie. Ale czy na pewno Timi jest ofiarą?

Film z Konkursu Głównego filmów krótkometrażowych Festiwalu Kinolub 2022.

Bójki i szamotaniny nastoletnich chłopców są ważnym elementem filmu. Przemoc wykorzystywana jest przez filmowców do budowania napięcia zarówno u widzów, jak i bohaterów. Nejc jest zmuszony do reakcji, zaangażowania się, bo stawka jest wysoka – Timiemu grozi prawdziwe niebezpieczeństwo. Widok kilkunastoletniego chłopaka przygwożdżonego do ziemi przez dwóch kolegów nasuwa szybką ocenę sytuacji. Trafność tej oceny jest najważniejszą osią filmu i (ponownie) dotyczy zarówno samego głównego bohatera, jak i widowni.
Poza przemocą w filmie pokazana jest kradzież: zarówno telefonów innych chłopaków, jak i okazjonalna drobna kradzież w sklepie spożywczym. Chociaż ocena jego zachowania jest jednoznacznie negatywna, warto zastanowić się, jakie są motywy popełnionych przez bohatera przestępstw i w tym kontekście interpretować tę postać.

Nieoczywista przyjaźń, która zawiązuje się między dwoma chłopcami, ma wpływ na decyzje Nejca. Jego złe wybory eskalują od drobnych występków aż do finału filmu. Z kulminacyjnymi scenami tego krótkiego metrażu warto porównać dotychczasowe życie Nejca, które bardzo sprawnie i oszczędnie przedstawione jest za pomocą scen z udziałem jego rodziców, jak i jego reakcję na pierwsze spotkanie z Timim.

Kiedy mój syn wdał się w bójkę w szkole, znalazłem się w sytuacji, w której nie wiedziałem, jak zareagować. Nie byłem w stanie ocenić, co tak naprawdę wydarzyło się między dwoma chłopcami i kto ostatecznie miał rację. W skomplikowanym świecie dziecięcych relacji współistnieje wiele prawd, a ja chciałem zobaczyć tę sytuację bez filtrów, oczami dziecka. To doświadczenie poprowadziło mnie do stworzenia krótkiego filmu „Za rogiem”.

Podziel się wrażeniami po seansie

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.