Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Dostęp tylko dla osób z Polski.
Autystyczny nastolatek pasjonuje się wyścigami samochodowymi i wybiera się wraz z rodziną na zawody. Podczas gdy pozostali martwią się o jego przyszłość i samodzielność, chłopiec udowadnia wszystkim, że jego pasja może być sposobem na życie i radzenie sobie z ograniczeniami.
Film z Konkursu Głównego filmów krótkometrażowych Festiwalu Kinolub 2019.
Spektrum autyzmu to zaburzenie rozwoju, którego pierwsze objawy obserwuje się najczęściej przed trzecim rokiem życia dziecka. Mózg takiego dziecka rozwija się w niestandardowy sposób, powodując charakterystyczne dla tego zaburzenia zachowania i cechy o różnym stopniu natężenia i różne dla każdej osoby (stąd: spektrum). Do typowych cech osób z autyzmem należą trudności w komunikacji i budowaniu relacji z innymi ludźmi, trudności sensoryczne, przywiązanie do określonych sposobów działania i niechęć do zmian, wielokrotne powtarzanie ruchów, skupianie się na drobnych rzeczach i wąskich dziedzinach. Bohater filmu, Jamie, wykazuje wyżej wymienione cechy. Pasja, na której się skupia, to wyścigi samochodowe, a dzięki poświęceniu temu tematowi dużego nakładu uwagi, staje się specjalistą w swojej dziedzinie.
„Wewnętrzny wyścig” to inspirująca historia, w której chciałem połączyć dwa bliskie mi tematy, autyzm i sporty motorowe.
Jako wielbiciel wyścigów samochodowych uwielbiam spędzać czas na torze jeżdżąc w kółko (pozornie bez celu). Postanowiłem wykorzystać to fascynujące, dynamiczne, wysokooktanowe tło do przedstawienia uniwersalnej historii. To opowieść o dążeniu do realizacji swoich marzeń bez względu na to, że ludzie dookoła uznają cię za odmiennego, nie potrafią cię zrozumieć, czy traktują cię z góry – nawet gdy nie jesteś w stanie dobrze wyrazić samego siebie.
Mimo tego, że w ostatnich latach nasze naukowe rozumienie spektrum autyzmu znacznie się rozwinęło, wciąż pozostaje dużo do zrobienia na polu świadomości społecznej. Szczególnie w kwestii stereotypowego postrzegania umysłu osoby autystycznej jako upośledzonego, gdy w rzeczywistości bywa odwrotnie.
Wiemy dzisiaj, że osoby dotknięte autyzmem potrafią wartościowo przyczynić się do swojego środowiska, gdy napotkają odpowiednie warunki i dostaną szansę. Mam nadzieję, że ten film będzie małym krokiem w kierunku tworzenia tych warunków i szans dla ludzi, których życie to codzienne zmaganie z lękiem przed chaosem otaczającego ich świata. Może zostaną zachęceni do odkrywania tego świata, czerpania z niego radości i do dzielenia się swoim unikatowym kreatywnym spojrzeniem z nami wszystkimi.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.