15+

Dostęp tylko dla osób z Polski.

  • Tytuł oryginalny:Tecahül-i Arif
  • Reżyseria:Hasan Kalender
  • Scenariusz: Hasan Kalender
  • Kraj produkcji: Turcja
  • Rok produkcji: 2016
  • Czas trwania: 12 min

Głównym bohaterem filmu jest Arif, chłopak z zespołem Downa. To wrodzone schorzenie objawia się przede wszystkim niepełnosprawnością intelektualną, która u różnych osób ma różny stopień nasilenia. Osoby z zespołem Downa wymagają specjalnej edukacji, wymagają też wsparcia otoczenia, co można zauważyć również w życiu filmowego bohatera. To schorzenie jest przedmiotem znacznej stygmatyzacji w społeczeństwie.

Sytuacja przedstawiona w filmie odnosi się do śmierci matki głównego bohatera i jego nietypowego sposobu przeżywania żałoby po bliskiej osobie. Każdy inaczej może radzić sobie z takim zdarzeniem. Wyobrażanie sobie osoby zmarłej czy próby wyparcia faktu jej odejścia są jednym ze sposobów na oswojenie nowej sytuacji. Szczególnie w tym czasie ważne jest wsparcie osób bliskich i otoczenia. Wsparcie to musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby, której próbujemy pomóc – co jest szczególnie widoczne w przypadku relacji niepełnosprawnego Arifa z ludźmi, których spotyka na swojej drodze.

Film na portalu IMDb.com.

Podziel się wrażeniami po seansie

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.