Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Dostęp tylko dla osób z Polski.
Ośmioletni Tony przygotowuje się do udziału w ogólnokrajowym konkursie naukowym, kiedy jego sąsiadka Raya składa mu propozycję nie do odrzucenia. Ma pomóc szkolnemu chuliganowi Stefanowi zdać matematykę albo może pożegnać się ze swoją laboratoryjną mysią pomocnicą, nazwaną na cześć Marii Skłodowskiej-Curie.
W tle filmu pojawia się postać podwójnej laureatki Nagrody Nobla, Marii Skłodowskiej-Curie. Była to wybitna polska uczona w dziedzinach chemii fizycznej i fizyki doświadczalnej. Żyła w latach 1867 – 1934. Odkryła i opisała dwa nieznane wówczas pierwiastki: rad i polon. Była pierwszą kobietą, która otrzymała dwa największe międzynarodowe wyróżnienia naukowe – Nagrodę Nobla: z fizyki w 1903 r. za badania nad promieniotwórczością oraz z chemii w 1911 r. za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Do dzisiaj jedynie cztery inne osoby otrzymały tę nagrodę więcej niż jeden raz.
Tony, główny bohater filmu jest przedstawiony jako chłopak całkowicie oddany swojej pracy naukowej. Jest sumienny, pomysłowy i skontrastowany z bohaterami, których główną domeną (zamiast umysłu) jest serce (Raya) lub mięśnie (Stefan). Tony jest też ofiarą wyśmiewania a nawet znęcania. Opis bohatera i jego przygody są dobrym wyjściem do rozmowy o wartościach i o rolach odgrywanych w grupie rówieśniczej, które uczestnicy mogą zaobserwować we własnym środowisku lub na podstawie postaci fikcyjnych.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.