Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Dostęp tylko dla osób z Polski.
Tłem filmu są walki w Kotlinie Kaszmirskiej, na granicy Indii i Pakistanu. W nocy cała wioska słyszy strzały i wybuchy. Nooreh dochodzi do niesamowitego wniosku, że wymiana ognia ustanie, jeśli tylko uda się jej nie usnąć.
Film z Konkursu Głównego filmów krótkometrażowych Festiwalu Kinolub 2021.
Po ogłoszeniu niepodległości przez Indie i Pakistan (od Wielkiej Brytanii, po zakończeniu czasów kolonializmu) graniczny region Kaszmiru stał się przedmiotem sporu obu tych państw. W latach 40. podzielono go na dwie części: Kotlina Kaszmirska należy do Indii, natomiast regiony Azad Dżammu i Kaszmir do Pakistanu. Działania zbrojne trwają tam jednak do dzisiaj, a Kaszmir używany jest nie tylko jako punkt przetargowy przy okazji innych konfliktów w regionie, ale również jako miejsce działań separatystów.
W samym filmie walki w Dolinie Kaszmiru są ważnym, ale odległym tłem wydarzeń. W żadnym momencie nie są pokazane sceny pełne napięcia czy drastycznych obrazów zawierających broń, krew, czy śmierć. Bohaterowie jednak są świadomi niebezpieczeństwa i stykają się z jego konsekwencjami na co dzień.
Codzienność w Dolinie Kaszmiru to dla jego mieszkańców odgłosy strzałów i dojmująca bliskość konfliktu zbrojnego. Warto zwrócić uwagę, że zarówno dorośli jak i dzieci nie reagują panicznie, gdy w pobliżu rozchodzą się dźwięki prowadzonych działań wojskowych lub gdy pojawia się wizja przeniesienia szkoły w bezpieczniejsze miejsce. Dziewczynki liczą dziury po kulach w ścianie, mijają posterunek wojskowy, pytając o żołnierza z wąsami (poufale nazywając go „wujkiem”, co jest w tej części świata przyjęte). Dla nas być może niewyobrażalne, codzienne życie w pobliżu frontu to rzeczywistość dla wielu ludzi, w tym dla rówieśników młodych widzów.
Przekonanie Nooreh, że może powstrzymać wymianę ognia jest przykładem myślenia magicznego, w którym jeden element (brak snu) wpływa na rzeczywistość w sposób, który można wyjaśnić tylko nieracjonalnymi argumentami. Należy zauważyć, że Nooreh jest gotowa ponieść ofiarę, wystawić swój organizm i swoje życie na ciężką próbę, ponieważ to jest rozumiane przez nią jako zapłata za pożądany rezultat (zaprzestanie walk). Bierze się to z głębokiej chęci sprawczości w tej beznadziejnej, bo całkowicie niezależnej od dziewczynki sytuacji. Jej marzenie ma wymiar głęboko pacyfistyczny i humanitarny. Dzieci często mierzą się z bezsilnością, gdyż ich wpływ na otaczający świat jest stosunkowo niewielki, a ich pragnienia bywają duże – chociaż nie muszą być osadzone w globalnym kontekście tak, jak jest to pokazane w filmie. Zauważenie często mylnej korelacji (strzały odzywają się, gdy Nooreh zamyka oczy) może być podstawą dla ich działań, często na ich skalę heroicznych, ale ostatecznie skazanych na niepowodzenie. W takiej sytuacji pomocne może być nie tylko wyjaśnienie realnych kontekstów i zależności, ale również docenienie tego, co powoduje dziećmi, wykazanie zrozumienia dla ich intencji.
Dzieci marzą o pięknym świecie, nie zdając sobie sprawy jak bardzo jest podzielony i jak bardzo dąży do samozniszczenia. W tych niepewnych i trudnych czasach warto patrzeć na świat oczami pełnymi nadziei, oczami Nooreh.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.