9+

Dostęp tylko dla osób z Polski.

  • Tytuł oryginalny:Mi piace Spiderman...e allora?
  • Reżyseria:Federico Micali
  • Scenariusz: Serena Mannelli, Federico Micali
  • Kraj produkcji: Włochy
  • Rok produkcji: 2021
  • Czas trwania: 9 min

Cloe uwielbia Spider-Mana, dlatego na swój pierwszy szkolny plecak wybiera ten z superbohaterem. Dorośli próbują ją przekonać, żeby wybrała różowy. Cloe nie zgadza się na podział świata na ten dla chłopców i ten dla dziewczynek.

Film z Konkursu Głównego filmów krótkometrażowych Festiwalu Kinolub 2022.

Świat podzielony na to, co „dla dziewczyn” i „dla chłopców” jest głównym tematem tego krótkiego filmu. Główna bohaterka Cloe nie zgadza się z ogólnie przyjętym porządkiem, który obserwuje w szkole i poza nią. Szczególnie przykre jest dla niej wytykanie jej, że wybory, których dokonała, nie są zgodne z panującymi normami. Wśród spostrzeżeń siedmiotelniej dziewczynki pojawia się również gramatyka języka włoskiego, a konkretnie zjawisko, które moglibyśmy odnieść również do naszego języka. Słowo „bambini” oznacza bowiem zarówno „chłopcy”, jak i „dzieci” – kiedy zatem grupa jest mieszana, Włosi posługują się formą męską. (Porównajcie polskie słowa „uczniowie” i „uczennice”, choćby w wyrażeniu „Anna była jedną z najlepszych uczennic”, co może sugerować, że porównujemy ją wyłącznie z innymi dziewczynkami, a nie z całym gronem uczniowskim; czego intuicyjnie nie interpretujemy w ten sposób w rodzaju męskim.) Stereotypami przesiąknięty jest również język potoczny, który razi ją, odkąd jest na to wyczulona.

Podziel się wrażeniami po seansie

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.