Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Instrukcja została użyczona przez Podkarpacką Komisję Filmową.
Wymyśl historię i stwórz z materiałów plastycznych (papieru, bibuły, tkaniny czy plasteliny) swoich bohaterów oraz scenografię (płaskie lub przestrzenne) i tło.
Na stabilnym stole lub podłodze ustaw scenografię oraz bohaterów i zamocuj tło.
Na statywie zamocuj aparat fotograficzny, ustaw go i sprawdź na podglądzie jak wygląda stworzony przez Ciebie świat. W razie potrzeby dokonaj poprawek.
Podczas ustawiania aparatu pamiętaj o tym, żeby w miarę możliwości wyłączyć jak najwięcej automatycznych ustawień. Trzeba wtedy chwilę zapoznać się z działaniem aparatu i jeśli to możliwe przestawić z trybu automatycznego w manualny oznaczony często literką M. Wypróbuj różne ustawienia i oswój się chwilę z działaniem aparatu. Spróbuj wyłączyć też automatyczne ISO i balans bieli oznaczone literkami WB. To wszystko pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego migotanie obrazu w Twoim filmie.
W pomieszczeniu w którym będziesz tworzyć swoją animację zasłoń dokładnie okna - należy unikać zmieniającego się światła, szczególnie światła słonecznego.
Ustaw sztuczne oświetlenie (na przykład lampkę biurkową), tak by w miarę równomiernie oświetlało cały plan. Sprawdź czy w takim ustawieniu światło nie będzie się zmieniać nawet kiedy będziesz poruszał/a się podczas tworzenia animacji - czy nie będziesz go zasłaniał/a i czy nie będą tworzyć się dodatkowe cienie.
Aby bohater zaczął poruszać się na ekranie musisz stworzyć serię zdjęć, przedstawiającą kolejne fazy jego ruchu (profesjonaliści dzielą jedną sekundę ruchu aż na 24 fazy). Na początek wystarczy jednak dzielenie każdej sekundy na 8 lub 12 takich faz.
Ustaw swojego bohatera i zrób zdjęcie.
Przestaw go o malutki kawałeczek (do kolejnej fazy ruchu) i zrób kolejne zdjęcie.
Przestaw go znowu i zrób kolejne zdjęcie.
Powtarzaj te czynności aż bohaterowie odegrają swoje role.
Przekształcenie serii zdjęć w plik filmowy w programie Avidemux:
Ogólna instrukcja obsługi programów do montażu najczęściej wygląda podobnie:
Możesz posłużyć się bardzo prostym programem do montażu: Icecream Video Editor
Możesz też spróbować swoich sił w bardziej skomplikowanym programie: OpeShot Video Editor
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.
Zawsze aktywne