Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Arif

Hasan Kalender

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: Tecahül-i Arif Reżyseria: Hasan Kalender Scenariusz: Hasan Kalender Kraj produkcji: Turcja Rok produkcji: 2016 Czas trwania: 12 Kategoria wiekowa: 15+

Niepełnosprawność: zespół Downa

Głównym bohaterem filmu jest Arif, chłopak z zespołem Downa. To wrodzone schorzenie objawia się przede wszystkim niepełnosprawnością intelektualną, która u różnych osób ma różny stopień nasilenia. Osoby z zespołem Downa wymagają specjalnej edukacji, wymagają też wsparcia otoczenia, co można zauważyć również w życiu filmowego bohatera. To schorzenie jest przedmiotem znacznej stygmatyzacji w społeczeństwie.

Utrata bliskich i wsparcie otoczenia

Sytuacja przedstawiona w filmie odnosi się do śmierci matki głównego bohatera i jego nietypowego sposobu przeżywania żałoby po bliskiej osobie. Każdy inaczej może radzić sobie z takim zdarzeniem. Wyobrażanie sobie osoby zmarłej czy próby wyparcia faktu jej odejścia są jednym ze sposobów na oswojenie nowej sytuacji. Szczególnie w tym czasie ważne jest wsparcie osób bliskich i otoczenia. Wsparcie to musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby, której próbujemy pomóc – co jest szczególnie widoczne w przypadku relacji niepełnosprawnego Arifa z ludźmi, których spotyka na swojej drodze.

 

Film na portalu IMDB.com.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: