Piłka
Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.
Różnice społeczne
Film przedstawia konfrontację dwóch rodzin różniących się przede wszystkim statusem społecznym. Młody bohater nie do końca rozumie i nie potrafi zaakceptować konsekwencji wynikających z tej sytuacji, które dotykają go bardzo osobiście.
Niesprawiedliwość
Kradzież piłki z pierwszych scen filmu doprowadza bohaterów do konfrontacji, która ostatecznie dociera do etapu “słowo przeciwko słowu”. Wydarzenie to kończy się nieoczekiwanie dla głównego bohatera. Porażka pomimo przekonania, że racja jest po jego stronie, stanowi dla niego ważną życiową lekcję. Ojciec głównego bohatera będzie się starał wynagrodzić synowi rozczarowanie, ale doświadczenie niesprawiedliwości wpłynie również na ich relację.
OD REŻYSERA
Pierwszym tytułem “Piłki” była ‘Pierwsza lekcja”, ale mój dobry przyjaciel przypomniał mi, że zrobiłem już krótki film pod tytułem “Dzisiejsza lekcja”. Miałbym wtedy dwie “lekcje”, poza tym tytuł był zbyt dosłowny. Ale coś z tej “pierwszej lekcji” jest w idei tej fabuły – idei świadomości.
Dobrym podejściem do rozmowy o “Piłce” jest temat “utraty niewinności”, z tym że “niewinność” (przynajmniej po hiszpańsku) to bardzo wieloznaczne słowo, które może oznaczać wiele rzeczy. Naprawdę uważam, że jako dzieci mamy pewien archetyp sprawiedliwości, który prędzej czy później rozpada się na kawałki. Zanim to się stanie, świat wydaje się miejscem, gdzie wysiłek, praca i prawda są nagradzane. Wtedy nagle w jednej chwili dziecko dowiaduje się, że w grze biorą udział oszuści, którzy łamią zasady.
Myślę, że w krótkiej fabule “Piłki” udało mi się wyraziście pokazać pierwszy kryzysowy moment, w którym idealistyczna wizja świata zostaje zakwestionowana i co więcej – upada. Ojciec i syn z tej historii nie muszą mierzyć się z jakimś straszliwym smokiem z długimi rogami. Ich wróg jest nieprzejednany, ale niewidzialny, bez ciała i bez twarzy. Takie są właśnie realia społeczne: są rodzajem bariery, które po cichu determinują ludzkie życie, nie dając się przełamać. Pokazują się tylko na moment w nieoczywisty sposób.
Historia “Piłki” pokazuje jeden z tych momentów, w których te abstrakcyjne prawa wpływają na nasze działania. Ojciec zmienia swoją postawę z egoistycznych powodów, a jego zachowanie dalekie jest od idealnej, chociaż naiwnej wizji syna. Bohaterem “Piłki” jest dziecko, które przekonuje się, co tak naprawdę rządzi światem – mimo że było na to całkowicie nieprzygotowane. Jest to dla niego bardzo przykre odkrycie.