Ikona dostępności

Logo laboratorium filmowego

Gwiezdny Pył

Aldo Sotelo Lázaro

Dostęp wyłącznie dla zalogowanych.

Zaloguj się lub załóż konto

Tytuł oryginalny: Gwiezdny Pył Reżyseria: Aldo Sotelo Lázaro Scenariusz: Aldo Sotelo Lázaro Kraj produkcji: Meksyk Rok produkcji: 2017 Czas trwania: 14 Kategoria wiekowa: 11+ Film dostępny do: październik 2021 r. Obecnie niedostępny. Staramy się o środki, aby opłacić licencję.

Bieda

Istnieje wiele definicji biedy (zwanej także ubóstwem) przyjmowanych przez rządy państw lub organizacje. Często pojawiającym się wskaźnikiem jest brak środków, zwłaszcza ekonomicznych, niezbędnych do godnego życia, zaspokojenia potrzeb człowieka. Życie w ubóstwie może oznaczać brak dostępu do jedzenia, domu, zdrowia, bezpieczeństwa i do możliwości rozwoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazuje również na skutki życia w biedzie, takie jak brak możliwości wyboru, izolacja społeczna, zagrożenia i bezradność. Zarówno ONZ jak i poszczególne państwa pracują na rzecz zwalczania ubóstwa: czyli podejmowania działań, dzięki którym polepszy się sytuacja najbiedniejszych ludzi, takich jak Adan i jego ojciec.

Dzieci a ubóstwo

W sytuacji biedy, gdy brakuje środków do życia, dzieci zmuszone są do pracy, która bezpośrednio generuje pieniądze na bieżące wydatki – nawet jeśli prawo zabraniałoby im pracować. Dzieje się tak w wielu krajach na świecie, niezależnie od kontynentu. Brak możliwości nauki spowodowany sytuacją ekonomiczną jest głównym tematem filmu. Adan pracuje ze swoim ojcem zamiast chodzić do szkoły, dlatego że pochodzi z bardzo biednej rodziny.

Prawo do edukacji

Prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw wymienionych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest to zapisane również w Konstytucji RP, która nakłada na dzieci tak zwany “obowiązek szkolny”. Warto mieć na uwadze, że edukacja jest ważnym czynnikiem, który pozwala wychodzić z ubóstwa. Dzięki zdobytej wiedzy, ludzie mają możliwość wyboru i większe szanse na godną pracę oraz mogą łatwiej bronić się przed wykorzystaniem lub oszustwem.

Wróć do listy filmów

Podziel się wrażeniami po seansie: